Najbardziej niezwykłe miody świata – elficki, Manuka, miód życia i inne

miód

Najbardziej niezwykłe miody świata – elficki, Manuka, miód życia i inne

Od wieków wiadomo, że miód może mieć niezwykłe właściwości – nie tylko odżywcze i smakowe. W zależności od regionu oraz rosnących w nim roślin, miody potrafią służyć lokalnej ludności w rozmaitych celach, przyjmując nazwy, których nie powstydziłby się niejeden bajkopisarz. Któż z Was nie chciałby bowiem spróbować miodu elfickiego czy miodu życia?

miody świata

Miody mogą mieć zbawienne działanie na organizm człowieka

 

Najdroższy miód na świecie

 

Zacznijmy od miodu elfickiego (Elvish). Jego cena waha się od ok. 20 do 25 000 zł za kilogram! Wpływ na cenę ma nie tylko sposób jego pozyskiwania, ale również niezwykłe bogactwo minerałów.

Powstaje dzięki pszczołom żyjącym w jaskini głębokiej na 1800 m. w dolinie Sarıçayır we wschodniej Turcji. Do wydobycia miodu pszczelarze wykorzystują nie tylko specjalny sprzęt, ale muszą posiadać też dużą wiedzą i doświadczenie. Pszczoły wylatujące z jaskini zostały zauważone w 2009 roku. Pszczelarze znaleźli na ścianach ok. 18 kg plastrów miodu, których wiek oszacowano na ok. 7 lat.

Dzięki nektarowi z rosnących tam roślin oraz minerałom pochodzącym ze ścian jest bogaty nie tylko w wiele składników odżywczych, ale posiada także wyjątkowe właściwości smakowe.

Ponieważ cena jest niezwykle wysoka, miód sprzedaje się w małych słoiczkach o objętości 170 oraz 250 gramów.

 

Miód, który pokochała Kylie Minogue

 

Kolejnym niezwykle cenionym miodem jest tzw. „miód życia” (LifeMel) z Izraela. Opracował go rosyjski lekarz Alexandr Goroshit, szukając przez prawie 30 lat, idealnej mieszanki ziół.

pszczoły

Pszczoły produkujące miód LifeMel poddawane są specjalnej diecie

 

Na wartość miodu wpływa skomplikowany proces produkcji, w czasie którego pszczoły poddawane są specjalnej diecie, bogatej m.in. w pyłki jeżówki czy żeń-szenia oraz wyciągi z korzeni, kory i łodyg roślin o nietypowych walorach odżywczych i smakowych. To m.in.: Echinacea purpurea, Ficus carica, Trifolium pratense, Uncaria tomentosa, Urtica dioica, Calendula officinalis, Melissa officinalis oraz Morus alba.

Cena miodu waha się w granicach 1500–1700 zł za kilogram.

A może baszkirski miód leśny?

 

Kolejnym niezwykłym miodem jest miód z Baszkirii położonej między Wołgą a Uralem – Forest honey czyli miód leśny. Zawiera większą ilość przeciwutleniaczy i składników mineralnych niż znane nam miody, przejawiając zarazem wyższą wartość odżywczą.Zbiory tego miodu nie są łatwe, a pszczelarze muszą wykazać się niezwykłą wiedzą, doświadczeniem oraz umiejętnościami, by wspiąć się wysoko (najczęściej na sosnę) do znajdującej się tam barci. Baszkirscy pszczelarze wybierają miód raz w roku, i to tylko jeśli pogoda przez cały ten rok była idealna. Miód leśny jest ceniony przez szefów kuchni ze względu na to, jak niezwykle łączy się z niektórymi produktami, zwłaszcza mięsem i serami.

 

A w Australii – miód eukaliptusowy

 

Miód eukaliptusowy powstaje na bazie pyłku z kwiatów eukaliptusa pochodzącego m.in. z Włoch czy z Australii.  Ma niezwykle intensywny zapach, pikantny smak  i ciemno bursztynową barwę. Warto również zauważyć, że jest niezwykle wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego najlepiej spożywać go na zimno.

miód eukaliptusowy

Miód eukaliptusowy ma niezwykle intensywny zapach i ciemno bursztynową barwę

 

A na koniec… słynny Miód Manuka

 

Ten gatunek miodu powstaje z nektaru krzewów Manuka, które rosną w Nowej Zelandii oraz w południowo-wschodniej Australii. Ich właściwości były znane jeszcze na długo przed powstaniem pierwszego słoika miodu – liście i pędy krzewu pomagały m. in. przy czerwonce, biegunce czy dolegliwościach przewodu  moczowego.

krzew manuka

Nowozelandzkie krzewy manuka

Źródłem niezwykłych właściwości miodu Manuka jest składnik o nazwie methylglyoxal, który został odkryty w 2006 r. przez niemieckiego naukowca Thomasa Henle. W europejskich miodach stężenie MG/MGO utrzymuje się na poziomie do 10 mg/kg. Tymczasem w miodach Manuka jest to między 30 a 550 mg/kg .

 

Manuka w kuchni

 

Miód Manuka ma intensywny i wyrazisty smak, dlatego idealnie pasuje zarówno do posiłków na ostro, jak i na słodko. To świetny dodatek do wielu dań czy do zwykłej herbaty. Wyśmienicie komponuje się także ze słodkimi śniadaniami czy deserami.

sorbet z miodem Manuka

Sorbet truskawkowy, doskonały deser nie tylko na upalne dni

A oto przepis na pyszny sorbet truskawkowy

  • 1,5 kg truskawek
  • 2 duże dojrzałe banany
  • 3 łyżki miodu Manuka

Umyte, pozbawione szypułek truskawki wrzucić do blendera, dolać nieco wody, aby miksowanie było łatwiejsze. Następnie dodać obrane i pokrojone banany i miód Manuka. Zmiksować wszystko na gładką masę i przelać do ceramicznego naczynia, tak by masa miała
ok. 4–5 cm wysokości. Wstawić do zamrażarki na kilka godzin. Przed podaniem zamrożoną owocową masę zmiksować ponownie w malakserze.

Smacznego!

 

Zdjęcia:
Miody: https://pixabay.com/pl/mi%C3%B3d-s%C5%82oik-miodu-szk%C5%82o-rynku-507147/

Pszczoły: https://pixabay.com/pl/pszczo%C5%82a-ul-mi%C3%B3d-owad-pszczo%C5%82y-831843/

Miód eukaliptusowy: https://pixabay.com/pl/nowy-rok-izraelski-jab%C5%82ko-granat-1709715/

Krzew manuka: https://pixabay.com/pl/pink-pearl-Manuka-drzewo-herbaciane-2694013/

Sorbet: https://foter.com/ff/photo/5933087507/14cb3cdbc5/