Wilelaiki Honey – przysmak prosto z Hawajów

Wilelaiki Honey – przysmak prosto z Hawajów

Spośród rozmaitych miodów z całego świata Wilelaiki (Christmas Berry) Honey wyróżnia się bursztynowym kolorem i lekko pikantnym posmakiem. Powstaje dzięki kwiatom wilelaiki… prosto z Hawajów!

Hawaje słyną nie tylko z wspaniałych plaż i wymarzonych warunków dla surferów – tutejsza flora zadziwia obfitością i różnorodnością. Soczyste ananasy i nieco mniej znane, ale pełne dobroczynnych właściwości owoce drzewa kukui czy noni, hawajska morwa – to tylko niektóre przykłady. Jest także krzew wilelaiki, z którego kwiatów powstaje przepyszny miód! Produkcja kwitnie zwłaszcza na Hawaiʻi, największej wyspie archipelagu Hawajów.

Roślina znana jako wilelaiki – po hawajsku dosłownie znaczy to „świąteczna jagoda”, przekład z angielskiego „Christmas berry” – pochodzi z Brazylii, a na hawajski archipelag trafiła z początkiem XX wieku jako ozdobny krzew. Pochodzi skądinąd z tej samej rodziny roślin, co mango i pistacja.

Wilelaiki to niewielki krzew, w sezonie obsypany drobnymi, czerwonymi owocami. Owoce te dojrzewają w zimie i często służą jako świąteczna dekoracja – stąd nazwa całej rośliny.

Owoce wilelaiki
Owoce wilelaiki – trochę podobne do ostrokrzewu – budzą świąteczny nastrój!

Choć w niektórych zakątkach świata (na przykład na Florydzie) wilelaiki postrzegana jest jako uciążliwy szkodnik, gdzie indziej hoduje się ją na potrzeby szeroko pojętej kuchni. Wysuszone jagody sprawdzają się jako przyprawa: nasiona wilelaiki wydzielają słodki, przypominający sosnowy aromat i zapewniają potrawom świeży, lekko cierpki smak.

Także zwierzęta doceniają tę roślinę: szopy i oposy zajadają się owocami, podobnie jak ptaki (które przyczyniły się zresztą do rozprzestrzenienia się świątecznej jagody). Kwiaty wilelaiki są uwielbiane również przez pszczoły: dzięki nektarowi powstaje wyjątkowy miód o bardzo intrygującym aromacie.

Jasny, bursztynowy Wilelaiki Honey ma delikatny, pieprzowy posmak. Bardzo dobrze komponuje się z warzywami, pasuje też do owsianki. Można też polać nim rozmaite sery, na przykład camembert albo kozi, i podawać razem z orzechami – nie tylko pięknie wygląda, ale również obłędnie smakuje!

 Wilelaiki Honey
Wilelaiki Honey bardzo dobrze pasuje do serów – na przykład serwowanych na grzankach!

Miód z kwiatów wilelaiki może też być wykorzystany w marynatach do mięsa, zwłaszcza w sezonie grillowym. Przykładowy przepis? Zaczynamy od zmieszania 1/3 szklanki miodu z połową szklanki soku z cytryny lub limonki, potem dodajemy łyżeczkę musztardy i łyżeczkę kuminu. Składniki łączymy starannie i smarujemy marynatą wybrane mięso, na przykład kurczaka. Czekamy minimum cztery godziny, a najlepiej całą noc – i już można grillować!

Zdjęcia:

  • https://foter.com/fff/photo/8520461858/3fc89f39c6/
  • https://pixabay.com/en/cheese-goat-cheese-mediterranean-1915601/
Tags: