WIRTUALNA PODRÓŻ: OD KRZEWU MANUKA PO SŁOIK MIODU (na podstawie własnych doświadczeń)

Nowa Zelandia pociąga pięknem dzikiej, miejscami nietkniętej natury, niespotykanej nigdzie indziej na Ziemi, kulturą dumnego ludu Maorysów i tym, że jest najdalej położonym krajem od Polski. Przekonajcie się sami, czym Was zadziwi kraj owiec, Maorysów, niesamowitej przyrody i hobbitów.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W oddali widać krzewy manuka, typowe dla szaty roślinnej wschodnich wybrzeży wysp Nowej Zelandii i południowo-wschodniej Australii.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tylko w ten sposób można się dostać na nowozelandzkie wzgórza, porośnięte manuką. Większość terenów porośniętych manuka jest dostępna samochodem choć są to tereny górzyste i bezdroża.

2

Na pierwszym planie kwitnący krzew manuka (Leptospermum scoparium) – często mylony z kanuką.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Krzew manuka jest odporny na bardzo trudne warunki glebowe i klimatyczne, dlatego może rosnąć zarówno na zboczach gór, w dolinach, na terenach podmokłych i zagrożonych suszą.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wiecznie zielony krzew manuka mierzy zazwyczaj od 2 do 5 metrów, ale zdarzają się też okazy 15 metrowego drzewa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Manuka zakwita raz do roku, w okresie pory letniej na okres ok. 4 tygodni. W różnych częściach Nowej Zelandii okres kwitnięcia zaczyna się w różnych porach stąd zbiory miody zaczynają się od października do stycznia.

3a

Kwiaty manuki są białe z delikatnymi różowymi przebarwieniami, mają pięć płatków i osiągają średnicę 8-15 mm.

3b

Gatunki pszczół oryginalnie zamieszkujące tereny Nowej Zelandii nie wytwarzały miodu. Produkcja miodu manuka stała się możliwa dopiero dzięki europejskim gatunkom owadów przywiezionym przez pierwszych osadników.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pszczoła żyje około 38 dni latem i 6 miesięcy zimą. Podczas swojego krótkiego życia, zbiera tylko ok. jednej łyżeczki miodu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zasięg lotu zbieraczek nie jest jednakowy. U pszczoły afrykańskiej to 500 m, a u polskich pszczół północnych i włoskich – około 3 km. Najdalej od ula odlatują pszczoły ukraińskie – do 13 km.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dlatego też charakterystyczne dla nowozelandzkiego krajobrazu wielokolorowe ule, tworzące pasieki, są postawione wśród manukowego buszu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Hodowla pszczół jest zajęciem wymagającym całorocznego nakładu pracy od pszczelarza.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rocznie pszczelarz może przeciętnie pozyskać od jednej rodziny ok. 8–10 kg miodu i ok. 1 kg wosku.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pszczelarz podczas pracy przy ulu z ramką w rękach i w specjalnym ubraniu, które chroni przed ugryzieniami pszczoły.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ramka to obudowa plastra pszczelego. Ramki wykonuje się najczęściej z beleczek o grubości 10 mm i szerokości 25 mm. Górna beleczka jest zwykle grubsza (18 mm) i jest przedłużona oraz tworzy tzw. wąsy, na których ramka wisi w ulu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Plaster pszczeli to dwustronna konstrukcja sześciokątnych komórek. Komórki dwóch warstw plastra pszczelego są otworami skierowane w przeciwne strony i ułożone z kilkustopniowym odchyleniem, co zapewnia najmniejsze zużycie budulca.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Barwa plastra zmienia się od białej do żółtej przez brązową aż do prawie czarnej, co jest wynikiem procesu ich starzenia się. Po stopieniu z plastrów uzyskuje się wosk pszczeli.

15

Miód manuka ma ciemnobrązową barwę, gęstą, gładką konsystencję oraz charakterystyczny, lekko ziemisty smak mogący przypominać miód wrzosowy.