Miód waniliowy – niezwykły zapach i smak w jednym

wanilia

Miód waniliowy – niezwykły zapach i smak w jednym

Miód i wanilia to dwa skarby natury – każde z osobna ma swoje wyjątkowe właściwości, a kiedy występują razem, w postaci miodu waniliowego, zapewniają niecodzienne doznania!

 

Miód aromatyzowany wanilią stanowi połączenie dwóch wspaniałych aromatów. Nasycenie „zwykłego” miodu ziarnami wanilii daje wyjątkowy smak, który z pewnością docenią amatorzy deserów. Waniliowy miód sprawdzi się również jako dodatek do serów, na przykład smakowitego brie, albo w parze z kawą czy herbatą, zwłaszcza tą czarną typu earl grey. Na pewno polubią go także najmłodsi, zwłaszcza, kiedy polejemy płynnym waniliowym złotym miodem lody…

 

Wanilia: od Meksyku aż po Madagaskar

 

Wanilia, jedna z najdroższych przypraw, używana jest w kuchniach całego świata. Wywodzi się z tropikalnych lasów Ameryki Południowej, a pod koniec XVI wieku pojawiła się w Europie: konkwistadorzy przywieźli ją prosto z Meksyku. Poznali właściwości tej przyprawy od Azteków, którzy zwykli dodawać nasiona wanilii do czekolady. Dzisiaj głównym waniliowym producentem jest Madagaskar (to tutaj uprawia się tzw. wanilię burbońską) oraz Mauritius i Seszele (tu wytwarzana jest tzw. wanilia mauretańska).

miód waniliowy

Strączki wanilii muszą odpowiednio dojrzeć, zanim nabiorą odpowiedniego aromatu!

 

 

Tak naprawdę wanilia to roślina z rośliny storczykowatych. Jej owoc w swojej najbardziej naturalnej postaci przypomina strączek fasolki szparagowej, a ciemnieje dopiero w procesie fermentacji. Świeżo zerwane strączki wcale nie pachną, muszą dopiero zostać poddane specjalnej obróbce, żeby zacząć wydzielać tak lubiany przez wszystkich aromat… kilka miesięcy leżakowania i suszenia to podstawa do uzyskania zapachu!

 

Aromat waniliowy – w kuchni… i nie tylko!

 

Aromat waniliowy często wykorzystywany jest w produkcji olejków – nie tylko tych kuchennych – kosmetyków czy kadzideł, bardzo popularna jest też jego wersja syntetyczna. Warto wiedzieć, że przez wieki stosowano wanilię jako afrodyzjak i uważano, że pobudza zmysły zarówno pań, jak i panów. Podobnie jak na przykład czekolada i wino (aztecka czekolada z wanilią musiała zatem działać podwójnie!).

wanilia

Aromat waniliowy dobrze sprawdzi się podczas pieczenia ciast i ciasteczek.

 

 

Waniliowy miód można zrobić własnoręcznie, w domowej kuchni – wystarczy słoik miodu i kilka lasek wanilii. Rozcinamy laskę wanilii i starannie wyskrobujemy nożem wszystkie ziarenka, po czym dodajemy do miodu i dokładnie mieszamy, a potem zostawiamy na dwa-trzy dni na słońcu.

 

Dla uzyskania lepszego aromatu można miód nieco podgrzać w rondelku wraz z ziarnami, żeby wyraźniej „przesiąkł” wanilią. Można wtedy także dorzucić w trakcie podgrzewania wydrążone laski wanilii, które po ostudzeniu gotowego miodu ostrożnie wyławiamy. Trzeba tylko pamiętać, żeby miodu za mocno nie podgrzewać, gdyż wtedy może stracić wszystkie swoje naturalne właściwości – może się nagrzać maksymalnie do 36 stopni Celsjusza!

 

Zdjęcia:

https://foter.com/photo2/heilala-vanilla-bean-pods/

https://unsplash.com/photos/YnrSLOAjOEA