Pochodzenie miodu manuka – Nowa Zelandia

Pochodzenie miodu manuka – Nowa Zelandia

Miód manuka powstaje z nektaru krzewu manuka (łac. Leptospermum scoparium) porastającego tereny Nowej Zelandii – jeden z najczystszych obszarów świata.

 

Przybycie Maorysów około XIII w. n.e. oraz kolonizacja przez europejskich osadników (XIX w.) przyczyniły się do napływu nowych roślin na wyspy wchodzące w skład Nowej Zelandii. Nie wpłynęło to jednak na czystość gatunku Leptospermum scoparium.

 

Krzew manuka rośnie również w innych rejonach świata (np. w Australii), ale występujące tam inne rośliny miododajne, takie jak kanuka (Kunzea Ericoides), zielona herbata (Camellia sinensis) czy tantoon (Leptospermum poligalifolium) sprawiają, że pozyskanie miodu jednorodnego jest bardzo trudne.

 

Czy wiedziałeś, że…

Gatunki pszczół oryginalnie zamieszkujące tereny Nowej Zelandii nie wytwarzały miodu. Jego produkcja stała się możliwa dopiero dzięki europejskim gatunkom owadów przywiezionych przez pierwszych osadników.

 

Ze względu na swój charakterystyczny smak, miód manuka początkowo nie cieszył się zainteresowaniem. Zwrócono na niego uwagę dopiero w latach 30-tych XX wieku, gdy zauważono, że bydło zjadające niechciany przez ludzi miód nie choruje.