Miód elficki – droższy od złota

Miód elficki – droższy od złota

Na rynku dostępne są przeróżne miody, a ich właściwości zależą od wielu czynników, jak pogoda, klimat czy np. gatunek pszczół. Ale czy zapłaciliby Państwo za kilogram miodu ponad 20 000 zł? Niektórzy twierdzą, że miód elficki jest wart swojej astronomicznej ceny. Czy faktycznie tak jest?

Miód Elvish

Miód Elvish pochodzi z północno-wschodniej Turcji

Elvish czy Peri ballari, czyli miód elficki (lub miód z bajki) pochodzi z północno-wschodniej Turcji. Pozyskany został dzięki pszczołom żyjącym w jaskini głębokiej na 1 800 m w dolinie Sarıçayır.

Po raz pierwszy zauważył je w 2009 r. turecki pszczelarz Günay Gündüz, którego rodzina trudni się pszczelarstwem od trzech pokoleń. Przy pomocy zawodowych wspinaczy, wyposażonych w profesjonalny sprzęt, udało mu się zebrać 18 kilogramów dzikiego miodu.

miód elficki

Wydobycie miodu wymagało specjalistycznego sprzętu i doświadczenia

Aby zbadać jego właściwości, Gündüz wysłał próbki do niezależnego laboratorium we Francji. W Turcji istnieją co prawda laboratoria, ale ze względu na ogromną liczbę fałszerzy, poświadczają jedynie autentyczność miodu, a nie jego faktyczny skład.

Jak twierdzi pszczelarz, w badaniach wykazano, że znaleziony miód jest w stu procentach naturalny i niezwykle bogaty w składniki odżywcze. Ponieważ pszczoły żyją w jaskini, miód elficki zawiera nie tylko ogromną ilość minerałów pochodzących ze ścian jaskini, ale także  wzbogacony jest o niezwykłe walory smakowe pochodzące z nektaru tutejszych roślin.

Pierwszy kilogram miodu sprzedano na francuskiej giełdzie w 2009 r. za rekordową sumę prawie 190 tysięcy złotych. Następnie zainteresowała się nim chińska firma farmaceutyczna, która zaoferowała 120 tysięcy za słoik. Na chwilę obecną cena za jeden kilogram miodu wynosi 20 00025 000 zł. I choć wartość jego spada, nadal jest najdroższym miodem na świecie.

miód elficki osiągnął zawrotną sumę prawie 190 000 zł

Na francuskiej giełdzie w 2009 r. miód elficki osiągnął zawrotną sumę prawie 190 000 zł

W Turcji powstaje również wiele innych miodów. Niektóre z nich, jak z kasztanowca lub akacji są bardzo popularne, inne ze względu na endemiczne rośliny, mają swą specyfikę i unikalne właściwości jak np. Anzer. Z tego samego płaskowyżu, na którym znaleziono miód elfów, pszczelarze produkują bardzo cenny miód – Saricayir, który powinien teoretycznie dostarczać tego samego rodzaju nektaru.

Miód elficki

Miód elficki sprzedawany jest także w małych słoiczkach o pojemności 170 oraz 250 g

Dlaczego więc miód elficki osiągnął taką cenę, zwłaszcza że wyniki przeprowadzonych analiz owiane są tajemnicą i brak jest wiarygodnej dokumentacji?

  • Być może chodzi o niezwykły skład mineralny skał znajdujących się w jaskini.
  • Miejsce „wydobycia miodu” – znaleziono go w tajemniczej i trudno dostępnej jaskini, znajdującej się wewnątrz góry o wysokości 2 327 m w prowincji Artvin na granicy z Gruzją.
  • Istotne znaczenie ma tutaj też trudność i ryzyko związane z jego zebraniem. Konieczny był nie tylko specjalny sprzęt, ale także duża wiedza i doświadczenie wspinaczy.
  • Deszczowy, surowy i zimny klimat wysokich gór oraz specyfoczna flora, która miała wpływ na powstanie miodu, też pewnie nie są bez znaczenia.
  • Wreszcie, być może to niezwykle urokliwy obszar stromych dolin, bujnych lasów, gdzie znajduje się m.in. park narodowy Karagöl-Sahara, dzika i piękna rzeka Çoruh, majestatyczne góry Kaçka.

Wiele pytań, niewiele odpowiedzi, a z bajkowym miodem wiąże się tajemnica, którą zna tylko pszczelarz Günay Gündüz.


Zdjęcia:

https://pixabay.com/pl/wschodniej-cz%C4%99%C5%9Bci-morza-czarnego-2412519/

https://pixabay.com/pl/zjazdy-przygoda-karabinek-wspinacz-1842180/

https://pixabay.com/pl/m%C5%82otek-pieni%C4%85dze-euro-waluty-611582/

https://pixabay.com/pl/mi%C3%B3d-s%C5%82oik-drewno-tekstura-sweet-1772792/

Tags: