Miód życia z Izraela

Miód życia z Izraela

Izrael, biblijna kraina „mlekiem i miodem płynąca”, od tysiącleci może poszczycić się osiągnięciami w dziedzinie pszczelarstwa. Od starożytnych uli aż po współczesnych miód życia – poznaj izraelskie miody!

 

Najstarsze ule na świecie

 

Pozyskiwanie miodu w Izraelu faktycznie sięga czasów bardzo odległych. Już trzy tysiące lat temu, czyli w czasach, kiedy rządzili tacy biblijni władcy, jak Dawid i Salomon, starożytni pszczelarze doskonalili swoje rzemiosło. Właśnie tutaj, w dolinie Jordanu, archeolodzy zupełnie niespodziewanie odnaleźli najstarsze ule świata.

 

Podczas wykopalisk odkryto ponad trzydzieści uli, glinianych cylindrów wykonanych z gliny i suszonej słomy. Każdy cylinder miał około 75 centymetrów długości i 30 centymetrów średnicy, z jednej strony był zamknięty stosownym wieczkiem, a z drugiej zostawiono nieduży otwór, żeby pszczoły mogły swobodnie wchodzić i wychodzić. Dzięki tym ulom, jak szacują naukowcy, można było uzyskać nawet do pół tony miodu w ciągu roku!

 

izrael

Dolina Jordanu w Izraelu – to tutaj archeolodzy odkryli ule sprzed trzech tysięcy lat

 

Miodowa kuchnia żydowska

 

„Synu, jedz miód, bo jest dobry, bo plaster miodu jest słodki dla podniebienia”, czytamy w Starym Testamencie (a dokładniej, w Księdze Przysłów 24,13). Do dzisiaj w kuchni żydowskiej można znaleźć smakołyki przyrządzone na bazie miodu. Na przykład, podczas obchodów Rosz Haszana, czyli nowego roku, do zwyczaju należy jedzenie słodkich potraw, które mają zapewnić pomyślność w ciągu najbliższych miesięcy. Według tradycji je się między innymi jabłka maczane w miodzie.

 

Miód to obowiązkowy składnik wielu żydowskich deserów – między innymi przysmaku znanego jako „makagigi”, podobnego do ciasteczek-sezamków i przyrządzanego na bazie maku i miodu. W przedwojennej Polsce, zwłaszcza na wschodzie, makagigi sprzedawano w żydowskich sklepikach – wieść niesie, że trzeba je było długo „mamleć”, zanim się dało je zjeść!

 

Współczesny przepis na makagigi na szczęście nie jest skomplikowany: szklankę miodu roztapiamy w kąpieli wodnej razem z połową szklanki cukru, przekładamy na palnik, podgrzewamy, aż ściemnieje i zdejmujemy z ognia. Mieszamy ze szklanką suchego maku i połową szklanki drobno zmielonych migdałów, a uzyskaną gęstą masę wałkujemy między dwoma kawałkami papieru do pieczenia na grubość kilku milimetrów. Kroimy na małe trójkąciki i zostawiamy na całą noc do stwardnienia.  Potem wystarczy już tylko… „mamleć”!

 

jabłka w miodzie

Jabłka maczane w miodzie to nieodłączny element obchodów żydowskiego nowego Roku.

Współczesny izraelski miód życia – połączenie tradycji i technologii

 

Dzisiaj w Izraelu, oprócz miodu tradycyjnie pozyskiwanego od pszczół w ulach, wytwarza się także miód życia, przez niektórych nazywany najdroższym miodem świata. Za litr miodu życia można zapłacić nawet 2000 złotych, choć, jak można się domyślić, w handlu dostępne są głównie małe słoiczki po 120 mililitrów…

 

Ta astronomiczna cena nie bierze się znikąd: izraelski miód życia jest wytwarzany w precyzyjnie określonych warunkach laboratoryjnych. Cały proces to pomysł Rosjanina, Alexandra Goroshita, dzięki któremu opracowano specjalną dietę dla pszczół.

 

W jej skład wchodzą różne korzenie i zioła z całego świata, jak choćby żeń-szeń, jeżówka purpurowa, borówka czarna, eleuterokok kolczasty czy czepota puszysta, znane ze swoich dobroczynnych właściwości. Pszczoły nie mają dostępu do zwykłych pól kwiatowych i dzięki specjalnym, izolowanym ulom produkują miód życia.

 

Trudno sobie wyobrazić, żeby tak drogocennym miodem słodzić herbatę – zazwyczaj stosuje się go w małych ilościach jako środek terapeutyczny (łyżeczka rano i wieczorem). Niektóre gwiazdy, jak Sienna Miller czy Kylie Minogue, szczególnie zachwycają się jego właściwościami i miały kupować słoiczki miodu życia w Harrodsie, słynnym londyńskim domu towarowym.

 

miód życia

Izraelski miód życia powstaje w warunkach laboratoryjnych dzięki specjalnej diecie dla pszczół.

 

Zdjęcia:

https://pixabay.com/en/jordan-landscape-scenic-desert-103904/

https://pixabay.com/en/new-year-the-israeli-apple-1709704/

https://pixabay.com/en/beehive-bees-insect-honey-bees-1143380/

Tags: