Złoty miód tupelo

Złoty miód tupelo

Dużo deszczu i piękna pogoda podczas kwitnienia to idealne warunki, by powstała jasno bursztynowa, miękka słodycz miodu tupelo. Powstający w zagrożonym ekosystemie Tupelo skarb, gwarantuje niezwykłe doznania smakowe i pozostawia niezapomniane wrażenia. To prawdziwa królowa wśród egzotycznych miodów.

Miód tupelo jest produkowany przez pszczoły miodne, które zbierają nektar z kwiatów białych drzew Tupelo Ogeechee (Nyssa ogeeche). Te niepozorne zielonkawe kwiaty rozwijają się później w „jagodopodobne” owoce. Najbardziej cenionym jest miód z drzew, które skupione są wzdłuż rzek w północno-zachodniej Florydzie jak Apalachicola i Ochlockonee.

 

Drzewa tupelo najbardziej lubią odmokłe rejony rzek Florydy

 

Produkcja miodu Tupelo nie jest łatwa. Kwiaty kwitną tylko od dwóch do trzech tygodni w kwietniu i w maju. Ule muszą być przenoszone w głąb gajów, aby uzyskać jak najlepszy i jak najczystszy miód, a do tych miejsc można dotrzeć jedynie łodzią.

 

tupelo

W głąb gaju można dostać się tylko łodzią

 

Pracochłonne zbiory wymagają dokładnego planu i specjalnego wyposażenia. Pszczelarze muszą bowiem ściśle nadzorować pszczoły. Przed zbiorem powinny być one pozbawione jakiegokolwiek innego pyłku czy miodu. Harmonogram prac ma tu kluczowe znaczenie, potrzeba wielu lat doświadczenia, aby wyprodukować doskonały produkt, który będzie certyfikowanym miodem tupelo.

 

pszczoła

Pszczoły przed zbiorem muszą być pozbawione jakiegokolwiek innego pyłku

Wata cukrowa czy woda różana?

Najbardziej znanym i cenionym pszczelarzem i producentem tego miodu jest George Watkins. Zbiera go obecnie z drzew nad rzeką Apalachicola. Ta dolina jest jedynym miejscem na świecie, gdzie tupelo jest produkowany komercyjnie.

Czysty miód Tupelo ma jasno bursztynową barwę, czasem z delikatnym, zielonym odcieniem. Charakteryzuje się niezwykle łagodnym nieco gruszkowym, chmielowym aromatem, a jego delikatny smak, określany jest jako maślano-kwiatowy. Niektórzy porównują go z watą cukrową inni z wodą różaną, a jeszcze inni twierdzą, że nie da się go z niczym porównać, ani w żaden sposób opisać.

 

Miód tupelo

Miód tupelo ma jasno bursztynową barwę

 

Ze względu na niezwykle wysoką zawartość fruktozy w porównaniu z sacharozą, jako jeden z niewielu miodów w ogóle nie krystalizuje. Ewentualna krystalizacja może wskazywać jedynie na jego zanieczyszczenie lub domieszkę innego miodu. Certyfikowany miód tupelo nie jest podgrzewany, przetwarzany ani filtrowany.

Miód należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Jedyną rzeczą, która może mu zaszkodzić to wilgoć, dlatego powinien być szczelnie zamknięty. Oprócz cukrów, miód tupelo zawiera związki mineralne, witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, węglowodany, aminokwasy oraz kwasy organiczne.

Bohater amerykańskiej kultury

Rejon wokół Apalachicola przechodzi obecnie poważny boom rozwojowy, w dużej mierze za sprawą firmy deweloperskiej St. Joe, która jest w posiadaniu wielkich obszarów wzdłuż linii brzegowej. Niestety wiele gatunków roślin i zwierząt w tym regionie jest zagrożonych.

Niepewny los czeka zatem także niezwykły miód tupelo. Być może niedługo zostanie po nim tylko piosenka Van Morrisona „Tupelo honey”.

You can take all the tea in China.
Put it in a big brown bag for me.
Sail right around the seven oceans.
Drop it straight into the deep blue se.
She’s as sweet as tupelo honey.
She’s an angel of the first degree.
She’s as sweet as tupelo honey.
Just like honey from the bee (…)


Zdjęcia:

https://foter.com/fff/photo/8981771193/464c19e18f/

https://foter.com/fff/photo/40363933910/20a1a8919c/

https://pixabay.com/pl/pszczo%C5%82a-%C5%9Bcie%C5%9Bnia%C4%87-owad-1806196/

https://pixabay.com/pl/mniszek-maj%C3%B3wka-leczenie-syrop-2304009/

Tags: