Magia miodu szałwiowego

Magia miodu szałwiowego

„Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie rośnie szałwia?” To łacińskie przysłowie, które najlepiej oddaje dobroczynne właściwości tej rośliny. W starożytności przez Greków i Rzymian była uznawana za roślinę magiczną i do dzisiaj uważana jest za królową ziół.

Szałwia jest rośliną wieloletnią i pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, gdzie zwykle rośnie na suchych, skalistych i pagórkowatych zboczach. W Polsce kilka gatunków występuje w dzikiej formie, możemy więc spotkać ją na suchych łąkach czy też trawiastych wzgórzach. Pochodzi z rodziny jasnotowatych i występuje w liczbie ponad 900 gatunków.

 

szałwia

Kwiaty szałwii mogą mieć kolory od białego po bordowy

 

Miód szałwiowy zbierany jest przez pszczoły z nektaru pochodzącego z kwiatów balsamicznie pachnącego półkrzewu szałwii lekarskiej Salvia officinalis L. W zależności od odmiany kwiaty mogą być koloru różowego, niebieskiego lub fioletowego. W górach Sierra Nevada i na wybrzeżu Kalifornii roje pszczół są z kolei przyciągane przez białe kwiaty szałwii.

Miód szałwiowy to prawdopodobnie najpopularniejszy miód jednokwiatowy w Ameryce Północnej. Ma zazwyczaj kolor złocisty, czasem z odcieniem jasnej zieleni lub jak w przypadku szałwii purpurowej rosnącej w Teksasie – prawie czarny.

 

miód szałwiowy

Miód zbierany z purpurowej szałwii w Teksasie przybiera barwę prawie czarną

 

Pola uprawne tej rośliny w czasie kwitnienia są licznie odwiedzane przez pszczoły, zapewniając wydajność miodową wynoszącą od 200 do 350 kg, a niekiedy nawet 600 kg z 1 hektara.

 

szałwia

Pola szałwii są licznie odwiedzane przez pszczoły

 

Miód szałwiowy niczym miód manukaMiód szałwiowy jest bardzo aromatyczny i wysoko ceniony. Ma słodki, kwiatowy smak, z nutą owocową lub pikantną oraz niezwykle ciekawy i charakterystyczny zapach.

Ze względu na niską zawartość wilgoci oraz niezwykłe właściwości porównywany jest do miodu manuka. Dzięki niskiej zawartości glukozy oraz wysokiej zawartości fruktozy charakteryzuje się bardzo powolną krystalizacją. Może pozostać w stanie płynnym nawet przez kilka lat!

Skuteczność jego działania można znacznie podwyższyć przez rozpuszczanie go w naparach z liści szałwii.

 

Idealny do herbaty!

Miód szałwiowy nada niezwykłego smaku i aromatu naszej herbacie czy kawie. Doskonale komponuje się z owocami (zwłaszcza jabłkiem) czy płatkami owsianymi, dlatego będzie idealnym składnikiem koktajli i deserów. Dobrze łączy się ze wszelkimi pikantnymi daniami, a także grzybami, indykiem oraz jagnięciną.

Proponujemy jagnięcinę w miodzie z sosem gravy.

Składniki

– 2 kg jagnięcego udźca,

– łyżka oleju,

– 4 łyżki miodu szałwiowego,

– 4 łyżeczki drobno posiekanego rozmarynu,

– 1 łyżeczka startego imbiru,

– 4 łyżki wytrawnego jabłecznika,

– 150 ml bulionu z mięsa lub warzyw,

– pół łyżeczki mąki kukurydzianej,

– sól i pieprz do smaku.

 

jagnięcina

Miód szałwiowy dobrze komponuje się z jagnięciną

 

Wymieszać olej, miód, rozmaryn i imbir, by powstała gęsta pasta. Za pomocą wykałaczki nakłuć mięso w kilku miejscach. Wetrzeć pastę. Owinąć luźno udziec folią aluminiową. Włożyć go do dużej formy do pieczenia. Wlać jabłecznik na dno naczynia. Folią aluminiową przykryć naczynie, zawijając i zaciskając krawędzie. Wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 190 stopni C.

Piec 120–150 minut, polewając mięso powstałym podczas pieczenia sosem. Wyjąć formę z pieca, przełożyć jagnięcinę na talerz i odstawić w ciepłe miejsce na 20 minut. Po tym czasie zdjąć folię aluminiową.

Aby zrobić sos gravy, postawić formę do pieczenia na średnim ogniu, dodać bulion i gotować, aż sos zgęstnieje. Jeżeli chcemy uzyskać sos bardziej gęsty, odlać do filiżanki trochę bulionu, przestudzić i dodać mąki kukurydzianej. Wlać do sosu i gotować. Doprawić solą i pieprzem do smaku.


Zdjęcia:

https://pixabay.com/pl/makro-pszczo%C5%82a-owad-lato-zapylanie-1493084/

https://pixabay.com/pl/mi%C3%B3d-w%C3%B3z-mi%C3%B3d-mi%C3%B3d-pszczeli-351485/

https://foter.com/fff/photo/37512718411/6e81fbefdf/

https://pixabay.com/pl/%C5%BCywno%C5%9Bci-jagni%C4%99cina-krajowych-n%C3%B3%C5%BC-1796997/

Tags: