Hiszpańskie miody owocowe

Hiszpańskie miody owocowe

Słoneczna Hiszpania to nie tylko ojczyzna paelli, flamenco i utalentowanych piłkarzy. To właśnie na Półwyspie Iberyjskim, pełnym cudownej przyrody, powstają wyjątkowe, owocowe miody, niektóre o bardzo egzotycznych smakach!

 

Miód z nutą cytrusowo-owocową

 

Hiszpańskie pszczoły zdecydowanie mają w czym wybierać, jeśli chodzi o kwiaty. Na przykład, w południowo-wschodniej części kraju, słynącej z rozległych sadów cytrynowych Murcji, powstaje miód cytrynowy. Zbierany jest na wiosnę, ma jasny kolor i bardzo wyraźny, cytrusowy smak – co ważne, to naturalny aromat, bez żadnych polepszaczy!

 

Obok drzewek cytrynowych, także drzewa pomarańczowe przyczyniają się do powstawania miodu. Słodki, łagodny w smaku miód pomarańczowy powstaje między innymi w rejonie Extramadura na zachodzie kraju. Sprawdza się jako dodatek do deserów, a w chłodniejszym klimacie będzie świetnie smakował z aromatyczną czarną herbatą.

 

Do rzadziej spotykanych, ale równie pysznych należy miód jabłkowy, pozyskiwany z kwiatów jabłoni. Ma jasnobrązowy kolor i wyraźnie jabłkowy aromat – wydaje się idealnym towarzyszem prawdziwej jesiennej szarlotki!

 

hiszpańskie miody

Do hiszpańskich miodów owocowych należy między innymi miód cytrynowy.

 

Kwiaty, zioła, miód… pyszności!

 

Nie tylko cytrusy, ale także inne owoce, kwiaty i zioła służą hiszpańskim pszczołom do produkcji miodu. I tak na przykład jasnożółty miód rozmarynowy, który świetnie regeneruje organizm, powstaje w różnych regionach kraju. Zazwyczaj ma głęboki, słodki smak z aromatem kamfory, choć czasem zdarzają się także nieco kwaśniejsze nuty.

 

Na rynku dostępny jest także miód eukaliptusowy – drzewo to co prawda pochodzi z Australii, ale dziś występuje powszechnie w wielu ciepłych krajach. Zbierany z niego miód ma intensywny zapach i ciekawy, lekko słony, a nawet pikantny smak. Można próbować też innych hiszpańskich miodów: jak gorzkawy miód lawendowy, albo nieco rzadszy, wyrazisty w smaku miód kolendrowy.

 

kolendra

Liście kolendry na co dzień są wykorzystywane w kuchni jako przyprawa, ale dzięki tej roślinie może powstać także pyszny miód!

 

Miód migdałowy

 

Z Hiszpanii pochodzi także miód migdałowy – podobnie jak w przypadku powyższych, nie chodzi tutaj o miód z dodatkiem sztucznego aromatu, ale naturalny produkt, który powstaje dzięki kwiatom drzewa migdałowego. Jego słodki smak, przełamany lekko gorzką nutą migdałową, zachwyci wszystkich miodowych koneserów!

 

Co prawda, pozyskanie miodu migdałowego nie jest proste i tylko doświadczeni pszczelarze potrafią wykorzystać wcześnie kwitnące drzewa migdałowe. Za to dobroczynne właściwości migdałów – uznanych za jeden ze światowych superfoods, czyli superżywności – w naturalny sposób przenikają do miodu, co sprawia, że migdałowy miód nie tylko wyjątkowo smakuje, ale także wspaniale działa na nasz organizm.

 

miód migdałowy

Miód migdałowy powstaje z kwiatów drzewa migdałowego, znanego też jako migdałowiec.

 

Bez miodu nie byłoby…turrónu!

 

Miód jest też składnikiem jednego z najbardziej znanych przysmaków hiszpańskiej kuchni, nugatu znanego jako turrón. Słodkie nugatowe batoniki to najprawdopodobniej dziedzictwo kultury arabskiej, a na Półwyspie Iberyjskim delektowano się nimi od stuleci! Szczególnie znany jest turrón z Alicante, wyjątkowo twardy, z całymi migdałami w środku, oklejony z zewnątrz opłatkiem.

 

Pierwsze przepisy na turrón pojawiły się w książkach kucharskich już w XVI wieku, a dzisiaj to jedna z najpopularniejszych pamiątek przywożonych ze słonecznej Iberii. Hiszpanie chętnie jedzą turrón zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, kupując gotowy albo przyrządzając nugat w domu. Do zrobienia turrónu właściwie wystarczy tylko dużo miodu (na przykład akacjowego), ubite białka, cukier, ulubione bakalie… i trochę cierpliwości!

 

Turrón

Turrón, nugat z białek, miodu i cukru, to jeden z najsłynniejszych hiszpańskich deserów!

 


Zdjęcia:

https://pixabay.com/en/honey-sweet-syrup-organic-golden-2925033/

https://pixabay.com/en/vegetable-coriander-agriculture-753292/

https://pixabay.com/en/prunus-dulcis-almond-badam-macro-855259/

https://pixabay.com/en/nougat-confection-sweets-candy-1255557/

Tags: