Miód gryczany – idealny nie tylko dla i babci i dziadka

Miód gryczany – idealny nie tylko dla i babci i dziadka

Miód gryczany zwany czasem „miodem starców” ma dość specyficzny smak i wygląd, dlatego nie sposób pomylić go z żadnym innym. Ten chyba najciemniejszy ze wszystkich miodów zalecany jest szczególnie osobom w podeszłym wieku. Dlaczego?

Charakterystyczny wygląd miodu gryczanego pozwala go w łatwy sposób odróżnić od innych. Posiada niezwykle ciemny, brunatny, czasem wręcz prawie czarny kolor mocnej herbaty.

Zaliczany jest do miodów nektarowych, a pszczelarze pozyskują go z drobnych kwiatów gryki zwyczajnej (Fagopyrum esculentum, Fagopyrum sagittatum). Ta rosnąca w klimacie umiarkowanym roślina jednoroczna z rodziny rdestowatych, wywodzi się z obszarów wschodniej i środkowej Azji, a w Polsce uprawiana jest na szeroką skalę.


Drobne kwiaty gryki zwyczajnej

Gryka ma drobne kwiaty koloru białego, różowego bądź czerwonego, a jej okres kwitnienia przypada na lipiec i sierpień. Rozpoznać można ją także po niezwykle intensywnym zapachu, który zwabia roje pszczół oraz muchówek.


Intensywny zapach przyciąga roje pszczół i muchówek

Miód gryczany zawiera duże ilości białka, żelaza i witaminy C. To niezwykłe bogactwo witamin i minerałów łatwo przyswajalnych przez człowieka. Podobny poziom fruktozy i glukozy sprawia, że po skrystalizowaniu tworzy grube i twarde kryształy. Na rynku dostępny jest jednak również miód gryczany kremowany, który nie krystalizuje.

To co jednak najbardziej wyróżnia miód gryczany spośród innych to imponująca zawartość rutyny. Regularne zażywanie miodu gryczanego może dobrze wpływać na wzrok, słuch, pamięć i koncentrację, dlatego szczególnie poleca się go osobom starszym. Na pewno przyda się jednak także niejednemu studentowi podczas trudnej sesji egzaminacyjnej.

Pikantna i wyrazista kuchnia

Miód gryczany w smaku jest ostry, słodki i lekko piekący, dlatego nie zawsze odpowiada on dzieciom. Doskonale nadaje się natomiast do wypieków, dodając aromatu i koloru piernikom czy mazurkom. Należy wtedy jednak pamiętać, by nie przesadzić z korzennymi przyprawami.

Ze względu na swoje właściwości warto włączyć miód gryczany w codzienną dietę. Jest dobrą alternatywą dla zwykłego cukru i można go dodawać do herbaty, porannego musli czy owsianki. Ze względu na znaczną zawartość kwasów znalazł również zastosowanie przy wyrobie miodów pitnych.


Miód gryczany doda niezwykłego koloru i aromatu naszym słodkim wypiekom

Lekko pikantny smak i mocny zapach miodu gryczanego doskonale sprawdzi się w przygotowywaniu marynat do mięs i wytrawnych dań. To również idealny składnik aromatycznych sosów. Proponujemy przepis na jeden z nich – sos polski, doskonały do mięs, wędlin, a nawet ryb czy fasoli.


Miód gryczany to składnik aromatycznych sosów

Składniki:

– 4 łyżki miodu gryczanego,
– 3 łyżki utartego, czerstwego piernika,
– 1 szklanka bulionu warzywnego,
– 1 łyżka migdałów,
– 2 łyżki rodzynek,
– 1 łyżka masła,
– 1 kieliszek czerwonego wytrawnego wina,
– sól do smaku.

Miód podgrzać w rondelku. Następnie dodać masło, utarty piernik i całość wymieszać. Wlać bulion i gotować na małym ogniu, cały czas mieszając. Do sosu dodać sparzone, obrane i posiekane drobno migdały oraz umyte rodzynki. Dolać kieliszek czerwonego, wytrawnego wina i przyprawić do smaku solą. Podgrzewać jeszcze przez ok. 20 minut, aż sos zgęstnieje. Gotowe!

Miód gryczany – naturalny kosmetyk

Miód gryczany można stosować jednak nie tylko w kuchni – od lat wykorzystywany jest także w kosmetyce. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym doskonale sprawdza się jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go także w różnego typu maseczkach i peelingach. Regeneruje skórę, odżywia, łagodzi wszelkie zmiany i podrażnienia skórne.

Miód gryczany zawiera substancje wpływające doskonale na kondycję włosów, może wzmocnić ich strukturę, odbudować zniszczone końcówki i oczyścić skórę głowy.

W naturalnej pielęgnacji warto stosować go również do codziennego mycia twarzy. Nasza skóra stanie się gładsza, bardziej elastyczna, jędrna i rozświetlona.

Co więcej, zimą, ale także latem, często cierpimy na spękane, spierzchnięte usta. Zamiast pomadki ochronnej możemy przygotować „domową maseczkę” na usta. Po prostu smarujemy je miodem gryczanym. I gotowe!

Zdjęcia:

https://pixabay.com/pl/mi%C3%B3d-cynamon-miska-mi%C3%B3d-pszczeli-2542952/

https://pixabay.com/pl/pola-gryka-charakter-ro%C5%9Blina-3574651/

https://foter.com/fff/photo/41988396950/b87e453f78/

https://foter.com/fff/photo/4425829263/5d0387ff0b/

https://foter.com/fff/photo/5534545425/4996562cb9/

Tags: