Miód eukaliptusowy

Miód eukaliptusowy

Drzewo eukaliptusowe Eucalyptus Globulus pochodzi z Australii i to właśnie ten kraj jest głównym producentem miodu eukaliptusowego. Od kilku wieków drzewo to rozprzestrzeniło się jednak także inne części świata, jak Indie, Południowa Afryka czy Europa, a miód ten zyskuje coraz większe uznanie konsumentów.

 

Kwiaty eukaliptusa

Kwiaty eukaliptusa

 

W samej Australii rośnie 700 gatunków eukaliptusa. Wlaśnie dlatego miody eukaliptusowe mogą równić się od siebie zarówno pod względem barwy, jak i smaku. Co ciekawe, wbrew temu, czego można by się spodziewać, miód eukaliptusowy nie ma ani smaku ani zapachu eukaliptusa. Dzieje się tak dlatego, że olejek eukaliptusowy znajduje się nie w kwiatach lecz w liściach tych roślin.

Miód produkowany na bazie pyłku z kwiatów eukaliptusa ma najczęściej bursztynową, czasem nieco czerwonawą barwę oraz intensywny zapach, a jednocześnie przyjemny, świeży i kwiatowy smak z odrobiną pikanterii. W porównaniu do ogólnie znanych miodów, może to stanowić duże zaskoczenie. Charakteryzuje się też umiarkowaną słodkością.

 

miód eukaliptusowy

Miód eukaliptusowy ma intensywny zapach i smak

 

Jednym z bardziej cenionych odmian, jest miód o jasnej barwie i smaku przypominającym toffi, pochodzący z drzew wandoo. Wandoo jest endemicznym, ale też rzadkim australijskim gatunkiem eukaliptusa, występującym głównie w zachodniej części kontynentu. Nazwa wywodzi się od rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów.

Miód eukaliptusowy ma podobne właściwości, jak liście tego drzewa. Zawiera niezbędne witaminy i minerały, w szczególności witaminę C, potas, miedź, żelaz, wapń, a także aminokwasy.

Jako bogate źródło przeciwutleniaczy, może skutecznie pomóc w walce z efektami starzenia się skóry, a także pielęgnuje włosy i wspomaga ich wzrost. Warto dodać go do kąpieli, orzeźwi i doda energii, eliminując całodzienne zmęczenie i osłabienie.

 

Miód eukaliptusowy – sposób na jesienne i zimowe chłody

Najlepszy dla naszego organizmu jest miód surowy, nieprzetworzony, wtedy bowiem zachowuje najwięcej drogocennych składników. Jest bardzo wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego powinno się spożywać go na zimno.

Miód eukaliptusowy możemy również dodać do herbaty lub wody. Podczas okresu jesienno-zimowego warto spożywać jedną łyżeczkę miodu trzy, cztery razy dziennie.

 

Miód eukaliptusowy

Miód eukaliptusowy można dodawać do herbaty, wody, czy koktajli

 

Miód eukaliptusowy nie należy do tanich produktów. Na jego wysoką cenę mają wpływ nie tylko szczególne jego właściwości, ale także nieprzewidywalność kwitnienia eukaliptusa. Niektóre zakwitają co roku. Na kwitnienie innych trzeba czekać trzy, a czasem nawet siedem lat. Zdarza się, że pomimo dużej ilości pąków, kwiaty po prosu się nie rozwijają. Dlatego też uważajmy na podróbki.

Jeśli nie mamy pewności, co do jakości oferowanego miodu, warto zwrócić uwagę na jego konsystencję. Miód, zebrany niedawno, jest lekki, przezroczysty i płynny, ale podczas przechowywania bardzo drobno krystalizuje, przyjmując matowy, nieco szarawy odcień. Jeśli sezon zbiorów miodu już dawno minął, a jego konsystencja jest nadal płynna, powinniśmy być ostrożni. Taki produkt być może zawiera dodatki, które mogą uczynić go nie tylko bezużytecznym, ale nawet szkodliwym.

 

Czas na przepis!

Miód eukaliptusowy stanowi doskonałą alternatywę dla wysokokalorycznego cukru. Może być stosowany w koktajlach, deserach czy stanowić składnik sosów do sałatek, serów czy mięs.

Proponujemy aromatyczną sałatkę z sosem na bazie miodu eukaliptusowego. Składniki:

– garść rukoli,

– twardy ser kozi,

– kilka cienkich plastrów szynki prosciutto,

– 1 gruszka,

– 2 świeże figi,

– 1 łyżka miodu eukaliptusowego,

– 2 łyżki octu balsamicznego,

– 2 łyżki mikstury Olei D3 dr Gaja,

– kilka orzechów włoskich.

Opłukaną i osuszoną rukolę należy wyłożyć na talerzu. Ser kozi zetrzeć na grubej tarce, a szynkę pokroić w cieńsze plasterki. Gruszkę obrać i pokroić w ósemki. Wszystko ułożyć na rukoli i dodać pokrojone w ósemki figi.

Miód eukaliptusowy wraz z octem balsamicznym i miksturą Olei D3 dr Gaja dobrze wymieszać. Tak przygotowanym sosem skropić sałatkę i posypać pokruszonymi orzechami. Gotowe!


Zdjęcia:
https://pixabay.com/pl/eukaliptus-r%C3%B3%C5%BCowy-kwiat-australia-1362328/

https://pixabay.com/pl/mi%C3%B3d-sweet-smaczny-%C5%BCywno%C5%9Bci-pyszne-823614/

https://unsplash.com/photos/y6gyenzvOGs

Tags: