Trujący bluszcz – źródło niezwykłego miodu

Trujący bluszcz – źródło niezwykłego miodu

Bluszcz – symbol wierności i trwałości życia, a jednocześnie roślina trująca, którą w średniowieczu obsadzono mury obronne, by odstraszyć wroga. Z jednej strony jej spożycie może być groźne dla zdrowia i życia człowieka, z drugiej, to roślina niezwykle miododajna.

Trochę o samym bluszczu

Bluszcz pospolity (Hedera helix) należy do rodziny araliowatych i jest gatunkiem zimozielonym i długowiecznym. Niektóre odmiany, potrafią mieć nawet do 700 lat.

Trwałość bluszczu wynika z jego niewielkich wymagań glebowych i klimatycznych. W Polsce występuje we wszystkich typach lasów i jest pod ochroną. Można go spotkać także w parkach, na ogrodzeniach, budynkach oraz balkonach. Jego popularność to zasługa nie tylko trwałości, ale przede wszystkim dekoracyjności, posiada bowiem wiecznie zielone liście, które stanowią ozdobę nawet zimą.

bluszcz
Bluszcz – roślina niezwykle dekoracyjna nawet zimą

Na innych kontynentach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Indiach czy Brazylii traktowany jest jako gatunek inwazyjny.

Pomimo swojego trującego działania, bluszcz jest zjadany przez niektóre gatunki zwierząt, jednak spożyty przez człowieka, może spowodować odrętwienie, skurcze, a nawet zatrzymanie oddechu.

Kwiaty nawet zimą

Bluszcz zakwita po raz pierwszy dopiero po około 8 latach i kwitnie od września do listopada, a nawet grudnia. Mimo, iż żółto-zielone kwiaty w kształcie parasola nie są może zbyt atrakcyjne oraz wydzielają… zapach padliny, to wytwarzają dużo nektaru i pyłków, stanowiąc niezwykle ważne źródło pożywienia dla wielu gatunków owadów.

Jest on szczególnie atrakcyjny dla pszczół miodnych, ponieważ jest słodki, łatwo dostępny, a przede wszystkim bardzo obfity. Poza tym pod koniec jesieni czy nawet na początku łagodniejszej zimy, to jeden z niewielu pokarmów, na który mogą liczyć.

kwiat bluszczu
Kwiaty bluszczu to bogate źródło pyłku i nektaru, który zwabia nie tylko pszczoły

Owoce bluszczu, małe ciemne pestkowce, dojrzewają wiosną w następnym roku po kwitnieniu i są chętnie zjadane są przez ptaki, jak np. drozd czy pliszka, dla których nie stanowią zagrożenia.

owoce bluszczu
Owoce bluszczu dla ptaków nie są groźne

Miód bluszczowy

Ten wyjątkowy miód to przede wszystkim źródło niezbędnych witamin i minerałów, takich jak witamina C, witaminy z grupy B, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk itp. Zawiera także przeciwutleniacze oraz saponiny roślinne: Hederacoside C. i alpha-hederin.

Wykazuje działanie izotoniczne. Wartości odżywcze i wysoka zawartość cukru sprawiają bowiem, że rozpuszczony np. w wodzie stanowi doskonały naturalny tonik o właściwościach energetyzujących.

Miód bluszczowy na ogół zawiera duże ilości pyłku, dlatego powinny ostrożnie podchodzić do niego osoby ze skłonnościami alergicznymi.

Świeżo zebrany miód posiada ciemny bursztynowy kolor. Podczas krystalizacji, ma tendencję do tracenia żywego pigmentu i przyjmuje jaśniejszą, mleczno-żółtą barwę z beżowo-białawymi odcieniami. Ze względu na dużą ilość glukozy (ok. 50–80%) po zebraniu granuluje w ciągu zaledwie 2 tygodni. Jeszcze zanim ulegnie krystalizacji, ma gęstą, gumowatą konsystencję, dlatego wydobycie go z plastrów może sprawiać pszczelarzom trudność.

miód bluszczowy
Wydobycie gęstego miodu z plastrów często sprawia pszczelarzom trudność

Miód bluszczowy podczas krystalizacji tworzy dość duże i twarde kryształy. Aby ułatwić konsumentom korzystanie z jego dobrodziejstw, producenci stosują tzw. kremowanie. Kremowanie miodu to pozbawianie go grudek i kryształków oraz zapewnienie mu takiej konsystencji, która będzie łatwa w użyciu.

Ważna jest tutaj jednak zastosowana metoda, bowiem podgrzewanie miodu do wyższych temperatur może pozbawić go korzystnych właściwości. Najlepiej miód z bluszczu spożywać na surowo, nieogrzewany i całkowicie nieprzetworzony.

Miód bluszczowy początkowo może mieć dość nieprzyjemny ziołowy smak i zapach lekarstwa, które jednak znikają w ciągu kilku miesięcy, pozostawiając przyjemny, delikatny aromat oraz niepowtarzalny smak.

Będzie wówczas idealnym dodatkiem nie tylko do herbaty, ciast, czy płatków śniadaniowych, ale bardzo dobrze sprawdzi się również w kuchni, jako dodatek do mięs czy sałatek. Ze względu na swój niezwykły bukiet może stanowić lekki akcent w daniu, jaki i grać w nim główną rolę.

Zdjęcia:

  • https://foter.com/fff/photo/14125893572/8f930a18be/
  • https://foter.com/fff/photo/6231479872/55e111c477/
  • https://foter.com/fff/photo/25684480667/519354ba63/
  • https://pixabay.com/pl/pszczo%C5%82y-pszczelarstwo-mi%C3%B3d-894289/